ניו יורק למתקדמים

חיים, אמנות ואוכל בעיר שלעולם לא מפסיקה

ניו יורק: פארק מקסים, ההיי ליין

| 0 comments

מנהטן High Line

 פארק חדש ומקסים שאסור להפסיד בשכונת צ’לסי שבדרום ניו יורק,  הוא פארק ההיי ליין. במקור היה הפארק

מסילת רכבת עילית, מורמת כ-30 רגל (בערך 9.5 מטר) באוויר. המסילה נבנתה בשנת 1930 לאורך נהר ההדסון, בצד המערבי של ניו יורק בין הרחובות 13-34, מעל לשכונות צ’לסי והווסט וילג’. רכבות נסעו בה במשך חמישים שנה, עד שנת 1980. מאז, ב-29 השנה האחרונות, המסילה נסגרה לציבור, נזנחה, ונחשפה לאיתני הטבע. עשבים שוטים גדלו בין הפסים, והתפתח מעין שדה טבעי שצמח לו בשקט מעל ניו יורק.

בשנת 2000 קיבל ידידי הצלם ג’ואל סטרנפלד אישור כניסה מיוחד לאזור, ותיעד את הפלא בתמונות נפלאות שסקרו את האזור לאורך כל עונות השנה. הנה שלוש תמונות לדוגמא.

מנהטן High Line

מנהטן High Line

מנהטן High Line

מאז התאגדו תושבי הקהילה ויצרו את אגודת חברי ההיי ליין, שהתחילה לאסוף כספים וללחוץ על גורמים בעיריית ניו יורק שיפתחו את המקום לציבור ויהפכו אותו לפארק. ואכן, הנס התרחש, והמאבק הצליח. ימים ספורים לאחר שהפארק נפתח בחודש יוני, הוא הפך למקום כל כך מבוקש שתורים התארכו בכניסות, ואנשים המתינו בסבלנות להכנס ולהתהלך במקום.

מנהטן High Line

העיצוב המחודש של הפארק, שנעשה בידי האדריכלים הניסיוניים דילר, סקופידיו ורנרו מקסים: תחושת שדה הפרא שהיתה באזור לפני השיפוץ נשמרה, האלמנטים האדריכליים (כמו הספסל בתמונה למעלה שעליו לולה מטפסת) משקפים את פסי הרכבת, והחומרים בהם נעשה שימוש (בטון, עץ, מתכת וצמחייה) טבעיים ונעימים.

נקודת המבט הגבוהה על ניו יורק (שוות ערך לגובה של קומה שלישית בבניין), יחד עם המבט הקרוב על נהר ההדסון, משווה למקום תחושה נעימה ורגועה, כמעט חלומית, ממנה ניתן להשקיף על העיר ולהתנתק ממנה בעת ובעונה אחת.

פארק ההיי ליין פתוח לציבור משבע בבוקר עד עשר בלילה, בכל יום. כניסות לפארק נמצאות לאורך השדרה העשירית, ברחובות גנסבורט, 14, 16, 18, ו-20 בשכונת צ’לסי, מנהטן.

מנהטן High Line

מנהטן High Line

מנהטן High Line

מנהטן High Line

Related posts:

השאירו תגובה

%d bloggers like this: